Pırıl Kimdir?

 
 

Merhaba ben Uzman Diyetisyen & Psikolog

 M. Pırıl Şenol-Duru!

Profesyonel basketbolcu bir anne-babanın küçük kızı olarak, 22 Haziran 1991’de Mersin’de dünyaya geldim.

Mersin ODTÜ Koleji ve daha sonrasında Mersin TED Koleji’nde ilk ve orta eğitimimi alıp, o dönem basketbol oynadığım için lisenin son iki senesini de sporcu bursu ile Mersin Doğa Koleji’nde tamamladım. Bu dönemde basketbolda milli forma giyme gururunu yaşadım.

Küçüklüğümden beri insanların garip bakışları arasında “Diyetisyen” olmak istediğimi söylediğimde aldığım tepkiler inanın şimdi “Diyetisyenim!” dediğimdeki tepkilerden çokça farklıydı. Fakat ne istediğimden oldukça emindim ve nitekim Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü burslu olarak kazandım. Okul yıllarımda Kadın Basketbol Takımında da yer alarak aynı zamanda sporcu bursuna layık görüldüm. Üniversite eğitimimin 3. döneminde ise akademik bursla Psikoloji Bölümü ile çift anadal yapmaya başladım.

Üniversite dönemimde yarı zamanlı bir iş olan İbrahim Kutluay Basketbol Academy’de 6-14 yaş grubu çocuklara 3 sene kadar basketbol antrenörlüğü yaptım. Üniversitenin son senesinde, antrenörlüğü bir tarafa koyup, çocuklara ve velilere beslenme hakkında destek oldum. Eğitimler verdim. Beslenme takiplerini yaptım.

Yayınlarını takip ettiğim, beni Beslenme-Psikoloji bilimlerinin ilişkisine inandıran, çok kıymetli hocam Prof. Westenhöffer’den “Eating Psychology” (Yeme Psikolojisi ) eğitimleri almak için kendisinin ders de verdiği okul olan Almanya’daki HAW Hamburg’a yarım dönem eğitim almak için gittim. Biraz şansımın biraz da içimdeki araştırma arzusunun yardımıyla bu yarım dönemi 4 ay kadar daha uzatıp, o dönem Almanya’ya göç eden Türklerin Yeme Davranışları ile ilgili yapılan bir çalışmada native speaker ve analysist-advisor olarak yer aldım. Geri döndükten sonra 2.5 sene içinde bu iki bölümü de Onur Öğrencisi olarak bitirdim.

Öğrendiklerim ve öğreneceklerimle ilgili kocaman bir vizyon edindiğim bu durumlar, en çok sevdiğim alanlar olan Spor-Beslenme-Psikoloji 3’lüsünü içeren tezimi de araştırma olarak yazmamda bana büyük bir ilham ve güç kaynağı oldu. (Single Session Nutrition Intervention on Professional Basketball Players in Turkey and Euroleague by using Cognitional Behaviour Therapy/CBT)

Lisansım biter bitmez içimdeki akademik sevgiye dur demeden yine Yeditepe Üniversitesi’nde Klinik Beslenme Yüksek Lisans Programı'na başladım. 2017 yılında masterımı bitirip ''Uzman Diyetisyen'' oldum.  Çalışırken ve yüksek lisansımı yaparken, aynı zamanda 12 hafta süren Evrimsel Psikoloji Temelli Davranış Terapileri eğitimine katıldım. Amerika’da, Chicago’da ve NYC’de Vegan&Raw Cooking, MAT Pilates, Nutrition for Performance, Exercise Physiology ve Healthy Cooking for Life kurs ve seminerlerine katıldım. Akademiye duyduğum büyük sevgi, saygı ve inandığım gereklilikle halen eğitimime, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Egzersizde Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı'nda Doktora yaparak devam etmekteyim.

Crossfit 34-İstanbul ve Checkmat-İstanbul’da Sporcu Diyetisyenliği yaparken aynı zamanda Özel Göztepe Hastanesi’nde Klinik Diyetisyen olarak çalıştım. Daha sonra Prof.Dr. Osman Müftüoğlu’yla çalışma şansı bulduğum, FourWinds/Stay Well Kliniği’nde Diyetisyenlik ve Wellness Manager’lık yaptım. Son olarak Bilkent Holding Sports International’da yine Sporcu Diyetisyenliği yaptım. Bu süreçte Personal Trainer’lara ve üyelere Beslenme Eğitimleri verdim. Bir çok restorana sağlıklı menüler planladım. Kurumsal Beslenme Danışmanlıkları verdim.

 
 

Mezun olmadan 1 sene önce başladığım, hem yüz yüze hem de online olarak devam ettirdiğim, 1-1 Beslenme ve Hayat Kalitesi Danışmanlığımı, daha geniş kitlelere ulaştırmak için 2016 Aralık ayında Pırılla’yı kurdum.

Bunu yapmaktaki amacım:

Mesleğimin gerektirdiği kilo denetimi ile insanların sağlığına kavuşmasına ve devam ettirmesine ek olarak, yaşadıkları hayattan keyif almasını, hayat kalitesini arttırması ve mutlu olmasını sağlamak, Beslenme ve Psikoloji Bilimleri önderliğinde gerekli farkındalıklara yol göstermekti. İşte bu yüzden, Pırılla sadece bir Online-Danışmanlık sistemi değil. İyi beslenme ve mutlu yaşama ilgisi olan herkesin yararlanabileceği bir oluşum.

Artık aktif olmasa da, içimdeki bilgi paylaşım arzusu ile 2009’da blog yazmaya başladım. (myfitstudentlife-internet unutmaz:) 
Instagram üzerinde de artık @simdipirilla olan eski @gununsalatasi hesabında halen beslenme ve iyi yaşam hakkında paylaşımlarda bulunuyorum.
Pırılla-Blog’da Beslenme ve İyi Yaşamla ilgili makaleler ve içerikler paylaşıyor, Pırılla Youtube kanalımda da anlatmak istediğim bir çok şeyi ve sağlıklı yemek tariflerini paylaşıyorum. Aynı zamanda Haziran-2016’dan beri Womens Health’de köşe yazarlığı yapıyorum.

Şu anda, İstanbul’da Teşvikiye’deki ofisimde yüz yüze, ve sürekli olarak da, Pırılla Online Beslenme ve Hayat Kalitesi Danışmanlığı sayesinde ( bu sefer bilgisayar karşısında yüz yüze gelerek ) , Türkiye ve Dünya’nın bir çok yerindeki danışanlarıma sürekli hizmet vermekteyim.

Rudem’i, ailemi, işimi, dostlarımı, ablamla konuşmadan anlaşmayı, insanlara yararlı olmayı, koşmayı, ailecek basketbol maçı izlemeyi, sabahları erken kalkmayı, kısa tatilleri, kahveyi, Anthony Bourdain'i, Coldplay'i, Haziran ayını, Cumartesi’yi, özel günleri kutlamayı, denize yakın olmayı, uzun ve kalabalık masalarda yer almayı, yasemin kokusunu, salataları, kek yapmayı, çocuklarla oynamayı, mor rengi, Gisele Bündchen'i, filleri ve köpekleri, içten sarılmaları, konuşmayı, dinlemeyi ve paylaşmayı çok seviyorum.